pracownia Feng Shui

Pytania i odpowiedzi


Ustawienie łóżka

Moja sypialnia ma kształt prostokąta, wejście do niej znajduje się w rogu krótszego boku, a na przeciwległym krótkim boku jest wezgłowie lóżka. Łóżko stoi po środku krótszego boku, skierowane jest w stronę drzwi i ze względu na swe rozmiary nie może być ustawione inaczej. Połowa łóżka znajduje się naprzeciwko drzwi. Odległość łóżka od drzwi uniemożliwia również ustawienie pomiędzy nimi parawanu. Słyszałem, że takie ustawienie nie jest dobre ale nie mogę go zmienić i jestem ciekaw czy istnieje jakieś panaceum na ten problem. I czy to rzeczywiście jest problem?

Drogi Panie,

Najważniejsze jest ostatnie pytanie, które Pan zadał - czy rzeczywiście jest to problem? Aby na nie odpowiedzieć dam Panu kilka ogólnych wskazówek odnośnie stosowania Feng-Shui. Jest to mianowicie wiedza o tym jak urządzić przestrzeń wokół nas w taki sposób aby wspomagała nasze zdrowie i powodzenie w życiu. Według Chińczyków nasz los zależy od trzech rodzajów szczęścia - szczęścia nieba, szczęścia człowieka i szczęścia ziemi. Feng-Shui zawiera się w szczęściu ziemi co oznacza, że nasz los zależy od Feng-Shui w 20-30%. Feng-Shui należy traktować jako narzędzie do poprawy jakiegoś aspektu naszego życia - jeżeli ma Pan problem ze zdrowiem, z relacjami z partnerką, z pieniędzmi, z pracą itp. to ekspert Feng-Shui będzie szukał odzwierciedlenia tego problemu w przestrzeni, która Pana otacza. Jeżeli takie odzwierciedlenie znajdzie, to zaleci zmiany, które powinny problem usunąć. Aranżacja przestrzeni sama w sobie nigdy nie powinna być traktowana jako problem, jeśli więc pyta Pan czy ustawienie łóżka w Pana sypialni jest problemem to moja odpowiedź brzmi oczywiście: nie. Jeśli natomiast ma Pan kłopoty ze zdrowiem, jest Pan nerwowy, nie może Pan spać, popada Pan w konflikty z bliskimi osobami czy też ma Pan inne życiowe problemy i zapyta Pan czy takie ustawienie łóżka może mieć na to wpływ to moja odpowiedź będzie twierdząca.
Jak sobie poradzić z ustawieniem łóżka na wprost drzwi w małym pokoju? Trzeba przede wszystkim zrozumieć zasadę "budowania" osłon zgodnie z zasadami Feng-Shui. Nie chodzi o to aby fizycznie odgrodzić drzwi od łóżka! Feng-Shui posługuje się symbolami i dzięki temu można je stosować nawet na bardzo ograniczonej powierzchni. Pana celem powinno być takie udekorowanie pokoju aby wchodzący nie zwracał uwagi na bliskość łóżka. Oto kilka podpowiedzi:

  • Mały, najlepiej okrągły lub owalny dywanik położony pomiędzy wejściem a łóżkiem będzie symbolicznie "zatrzymywał" wchodzącego.
  • Półokrągła wycieraczka położona w drzwiach sypialni wewnątrz pokoju symbolicznie rozprasza energię wpływającą do sypialni i osłabia jej strumień nacierający na łóżko,
  • Dywan, chodnik lub wzór na wykładzinie, tworzący drogę od drzwi do miejsca obok łóżka.
  • Lampa, kwiatek, dzwonek chiński lub inny przedmiot powieszony pomiędzy drzwiami a łóżkiem (pod warunkiem, że nie przeszkadza w poruszaniu się po pokoju) będzie zatrzymywał energię nacierającą na łóżko.
  • Obraz, kwiat, lampa, rzeźba lub inny ozdobny, piękny przedmiot postawiony w polu najlepszego widzenia od drzwi wejściowych będzie odwracał uwagę wchodzącego od łóżka.
  • Nawet bardzo mały przedmiot stojący pomiędzy łóżkiem a drzwiami (kwiatek, maleńki stoliczek, lampa, szafka)będzie stanowił dobrą osłonę pod warunkiem, że nie utrudni poruszania się po pokoju.

Podsumowując: najpierw proszę zastanowić się czy ma Pan jakiś problem życiowy, który może mieć związek z ustawieniem łóżka w sypialni. Jeśli przypuszcza Pan, że tak jest proszę zastosować jedną z proponowanych przeze mnie metod.
 
Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Marcin Salski