pracownia Feng Shui

Pytania i odpowiedzi


Drzewa przed wejściem

W odległości 5m przed wejściem do domu rośnie sosna i tuja, czy te drzewa zakłócają dopływ energii? Drzwi wejściowe otwierają się na zewnątrz. Przy drodze do domu usytuowane jest szambo (idąc do domu najpierw go
mijamy) czy to zakłóca dobrą energię?. Na zewnątrz domu (nie przed wejściem) z dwóch stron znajduje się woda, czy wpływa to na energię?.

Dzień dobry,

Zacznę od kwestii drzew przed domem – wszystko zależy od ich rozmiaru (czy przytłaczają dom, czy też są jego ozdobą i uzupełnieniem), stanu zdrowia ( proszę zwrócić uwagę w szczególności na sosnę, której nienaturalnie wygięte konary, pęknięcia na pniu, zgrubienia i narośla - jeśli jest młodym drzewem, mogą sugerować występowanie w tym miejscu cieku wodnego, którego sosna nie toleruje) w końcu usytuowanie względem wejścia (czy przesłaniają wejście i utrudniają tym samym dojście do domu?) Ponieważ jednak sosna sama w sobie jest drzewem przyjaznym człowiekowi, nie martwiłaby mnie jej bliskość.

Odnośnie tui, niestety nie mam wystarczających informacji, ponieważ w swoim oddziaływaniu nie ma takiej siły jak drzewa typu sosna, buk, dąb, lipa czy kasztan.

Jak widać wszystko uzależnione jest od tego jaki charakter mają drzewa i czy zostały wprawnie wkomponowane w otoczenie – ponieważ nie widzę tego osobiście, proszę samemu, za pomocą powyższych sugestii przeanalizować kompozycję terenu. Bardziej natomiast niepokoi mnie zbiornik na nieczystości przy wejściu. Oczywiście, jego działanie jest w znacznej mierze negatywne, zwłaszcza w tym miejscu, natomiast na ile, i czy w ogóle jego działanie ma wpływ na mieszkańców w dużej mierze zależy od całości otoczenia i tego czy miejsce to wygląda niechlujnie czy też zostało starannie zaaranżowane i w miarę możliwości przysłonięte kwiatami, krzewami lub innymi dekoracjami. Chodzi o to czy wchodzący widzą szambo, czy ładną kompozycję – oczywiście lepiej, jeśli to drugie…

Odnośnie wody, która ma istotny wpływ na rodzaj energii znajdującej się w otoczeniu, należy

Przyjąć podobne kryteria. Czy jest to woda stojąca (staw, jezioro, bajoro – ich rozmiar) czy też płynąca (strumień, rzeczka) a może dekoracja ogrodowa w postaci poidła dla ptaków lub fontanna? Oczywiście jakość tej wody ma decydujące znaczenie na sposób jej oddziaływania i fakt, w jaki sposób „otacza” dom.

Dokładna analiza i ostateczny osąd wymaga dokładnego obejrzenia terenu, natomiast powyższe wskazówki pozwolą wstępnie określić jakość otoczenia.

Pozdrawiam
Magdalena Łomozik