pracownia Feng Shui

Pytania i odpowiedzi


Biurko dziecka ustawione tak, że dziecko siedzi tyłem do wejścia

Biurko mojego dziecka stoi pod oknem, ucząc się za plecami ma drzwi. Nie można przestawić inaczej mebli. Co innego można w takim razie zrobić?

Szanowna Pani,

Kierunkiem siedzenia przy biurku proszę się tak bardzo nie przejmować. To prawda, że lepiej jest siedzieć tyłem do ściany i przodem do okna i wejścia ale w domu, we własnym pokoju ma to mniejsze znaczenie niż w pracy czy w szkole. Stawianie na siłę biurka dziecka tak by siedziało ono przodem do wejścia a tyłem do ściany może czasami prowadzić to trudności wychowawczych i utraty kontaktu rodziców z młodym człowiekiem, który zbyt szybko poczuje się silny i samodzielny. Dla lepszego samopoczucia dziecka może mu Pani ustawić na biurku małe lusterko, w którym będzie widzieć drzwi wejściowe do pokoju. Zdolność koncentracji i chęć do nauki powinna też poprawić się jeśli ustawi Pani biurko i krzesło na dywanie lub wykładzinie innego koloru w taki sposób aby ten rejon został optycznie wydzielony z całego pomieszczenia. Chodzi o to aby wokół biurka powstał "rejon nauki" - wydzielony fragment podłogi na którym przebywa się w czasie odrabiania lekcji. Najlepsze kolory do tego rejonu to żółty, brązowy i ciemno czerwony.

Aby poprawić komfort dziecka może Pani spróbować symbolicznie osłonić jego miejsce pracy przed strumieniem energii wpadającym przed drzwi wejściowe. Nie chodzi o to aby fizycznie odgrodzić drzwi od biurka! Feng-Shui posługuje się symbolami i dzięki temu można je stosować nawet na bardzo ograniczonej powierzchni. Pani celem powinno być takie udekorowanie pokoju aby wchodzący nie zwracał uwagi na biurko. Oto kilka podpowiedzi:

  • Mały, najlepiej okrągły lub owalny dywanik położony pomiędzy wejściem a biurkiem będzie symbolicznie "zatrzymywał" wchodzącego.
  • Półokrągła wycieraczka położona w drzwiach, wewnątrz pokoju symbolicznie rozprasza energię wpływającą do pomieszczenia i osłabia jej strumień nacierający na biurko,
  • Dywan, chodnik lub wzór na wykładzinie, tworzący drogę od drzwi do miejsca obok biurka.
  • Lampa, kwiatek, dzwonek chiński lub inny przedmiot powieszony pomiędzy drzwiami a biurkiem (pod warunkiem, że nie przeszkadza w poruszaniu się po pokoju) będzie zatrzymywał energię nacierającą na plecy siedzącego dziecka.
  • Obraz, kwiat, lampa, rzeźba lub inny ozdobny, piękny przedmiot postawiony w polu najlepszego widzenia od drzwi wejściowych będzie odwracał uwagę wchodzącego od biurka.
  • Nawet bardzo mały przedmiot stojący pomiędzy biurkiem a drzwiami (kwiatek, maleńki stoliczek, lampa, szafka) będzie stanowił dobrą osłonę pod warunkiem, że nie utrudni poruszania się po pokoju.

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Marcin Salski