pracownia Feng Shui

Sypialnia - oaza spokoju

Sypialnia, to wyjątkowe miejsce, gdzie spotykają się dwa pierwiastki męski i żeński. Dlatego też miejsce to należy zaaranżować w sposób szczególny, tak aby znalazło się w nim miejsce na obie energie.
Ważną kwestią, podczas urządzania sypialni jest to, na jakim etapie jest związek – czy jest to młode małżeństwo, kilkuletni związek, czy też para z dużym stażem a może osoba dopiero poszukująca partnera...
W każdym z tych przypadków akcentujemy inne energie, aczkolwiek zasady fang shui mówią o stosowaniu w tym miejscu wszystkich żywiołów.
Zanim przystąpimy do organizowania sypialni musimy zadać sobie – wydawałoby się prozaiczne pytanie – do czego służy sypialnia? I dopiero odpowiedź naprowadzi na właściwe podejście do aranżacji.
Może najpierw o tym do czego sypialnia nie służy

 • Nie jest składem rzeczy posezonowych (buty narciarskie pod łóżkiem)
 • Nie jest dyskoteką (sprzęt nagłaśniający)
 • Nie jest czytelnią (przytłaczające regały z dużą ilością książek)
 • Nie jest siłownią (służący jako dekoracja sprzęt do ćwiczeń)

Jakie więc jest przeznaczenie sypialni?

 • Wypoczynek, relaks, regeneracja sił poprzez sen
 • Bliskość mentalna i fizyczna z partnerem

A teraz o najważniejszym sprzęcie w sypialni czyli o... łóżku
Zakładamy, że przedmiotem analizy jest sypialnia małżeńska, chociaż większość wskazówek dotyczy również sypialni singla.
Przy ustawianiu łóżka warto zadbać o obecność wokół niego Czterech Mitycznych Zwierząt:

 • Czarnego Żółwia za łóżkiem (pełna ściana u wezgłowia),
 • Białego Tygrysa (na przykład komody) po prawej stronie osoby leżącej na wznak,
 • Zielonego Smoka (na przykład rośliny doniczkowej) po lewej stronie osoby leżącej na wznak,
 • Czerwonego Feniksa (nieco wolnej przestrzeni, bez dużych mebli) przed łóżkiem na przedłużeniu linii nóg leżącego.

Należy tu wyjaśnić czym są nazwy użyte do określania kierunków, otóż Mityczne Zwierzęta pełnią rolę takich "pomocy naukowych" dzięki, którym określając typ energii i sposób jej oddziaływania nie trzeba, kolejno opisywać cech jakimi się charakteryzują, ponieważ zawarte są one w nazwie. Tak jak każde zwierzę, tak i każda z energii reprezentuje inne właściwości a Chińczycy sprytnie połączyli je w jedną całość, tym samym ułatwiając pracę.

Niewątpliwie kolejnym istotnym czynnikiem przy ustawianiu łóżka, jest jego usytuowanie względem okien i drzwi. Najkorzystniejsze to takie, kiedy osoba leżąca w łóżku ma "pod kontrolą" drzwi a tym samym nie może zostać zaskoczona (chodzi o symbolikę, więc dotyczy to nawet osób mieszkających samotnie). Natomiast unikać należy położenia na linii drzwi – okno.
Niebagatelnym czynnikiem jest również kolor jako nośnik energii. Posiadając wiedzę na temat ilości snu w naszym życiu – przesypiamy 1/3 naszego życia, należy szczególnie troskliwie zadbać o jego jakość. Generalnie polecam kolory pastelowe, stonowane, sprzyjające wypoczynkowi, ale tak naprawdę wszystko zależy od stylu życia, indywidualnych preferencji, wewnętrznych energii i ewentualnych niedoborów lub nadmiarów w nich występujących oraz niewątpliwie wieku.
Należy zwrócić szczególną uwagę na to co widzimy po przebudzeniu. Jeśli jesteśmy w związku warto aby ten fakt podkreślić poprzez dekoracje. Niech to będzie obraz przedstawiający "parę" w jakiejkolwiek wersji – mogą to być 2 drzewa, 2 kwiaty, 2 ptaki (dekoracje należy dopasować do wnętrza i indywidualnego gustu). Tą dwoistość warto akcentować w każdym możliwym miejscu sypialni – dwie lampy, dwie komody, dwa obrazki itd.
Jeśli już wszystkie powyższe warunki zostaną spełnione, można zrobić krok więcej i zastanowić się nad stronami świata.
Informacje pomocne w tym temacie znajdą Państwo w zakładce korzystając z kalkulatorem liczby qua.
Popularnym rozwiązaniem współczesnych wnętrz jest salon kąpielowy połączony z sypialnią. Zakładając, że wentylacja działa bez zarzutu a sprzęty w łazience nie znajdują się na ścianie sąsiadującej z łóżkiem to niezwykle komfortowe rozwiązanie i z pewnością nieraz go Państwo docenią.

Często stajemy przed gotowym rozwiązaniem i przypada nam w udziale złagodzenie lub zniwelowanie niekorzystnych układów.
Zakres działań na pewno uzależniony jest od tego czy mieszkanie wynajmujemy, czy tez staliśmy się szczęśliwymi właścicielami. W zasadzie wszelkie działania powinny być subtelne i czasem niezauważalne ale wyczuwalne!

Jak sobie poradzić z ustawieniem łóżka na wprost drzwi w małym pokoju?
Trzeba przede wszystkim zrozumieć zasadę "budowania" osłon zgodnie z zasadami Feng-Shui. Nie chodzi o to aby fizycznie odgrodzić drzwi od łóżka! Feng-Shui posługuje się symbolami i dzięki temu można je stosować nawet na bardzo ograniczonej powierzchni. Oto kilka podpowiedzi:

 • Mały, najlepiej okrągły lub owalny dywanik położony pomiędzy wejściem a łóżkiem symbolicznie "zatrzymuje" wchodzącego a także rozprasza energię wpływającą do sypialni i osłabia jej strumień nacierający na łóżko,
 • Mały, najlepiej okrągły lub owalny dywanik położony pomiędzy wejściem a łóżkiem symbolicznie "zatrzymuje" wchodzącego a także rozprasza energię wpływającą do sypialni i osłabia jej strumień nacierający na łóżko,
 • Lampa, kwiatek lub inny przedmiot powieszony pomiędzy drzwiami a łóżkiem (pod warunkiem, że nie przeszkadza w poruszaniu się po pokoju) będzie zatrzymywał energię nacierającą na łóżko.
 • Obraz, kwiat, lampa, rzeźba lub inny ozdobny, piękny przedmiot postawiony w polu najlepszego widzenia od drzwi wejściowych będzie odwracał uwagę osoby wchodzącej od łóżka.

Kiedy łóżko stoi pod skośnym sufitem...
Przede wszystkim należy rozróżnić dwie sytuacje – pierwsza to taka, kiedy sufit jest na "bezpiecznej wysokości" i nie utrudnia wstawania z łóżka i druga, kiedy przez zapomnienie można skończyć z guzem na głowie tuż po porannej pobudce.
W pierwszym przypadku wystarczy "podnieść" energię – pamiętamy tu o symbolice, nie dosłowności. Unosząca się energia to flet, balon, latawiec – wszystko w zależności od wystroju wnętrza i Państwa pomysłowości– umieszczamy taki element na ścianie która podtrzymuje sufit a efekt powinniśmy odczuć już w niedługim czasie.
Drugi przypadek jest oczywisty – jedyne rozwiązanie to przestawienie łóżka i żadne remedia tu nie pomogą!
Proszę również pamiętać aby lampki do czytania a już pod żadnym pozorem żyrandole nie zwisały ponad łóżkiem – to energia która "przytłacza" i może wpływać na komfort snu.
Zanim jednak wprowadzą Państwo jakiekolwiek zmiany proszę zadać sobie pytanie co pragną Państwo zmienić, każda bowiem zmiana w przestrzeni musi być uprzednio dobrze umotywowana chęcią zmian w życiu osobistym. Feng shui kieruje się przede wszystkim logiką, więc gdy tej zabraknie działania na pewno nie przyniosą pożądanego efektu. Każda zmiana musi być akceptowalna wewnętrznie i współgrać z naszym poczuciem harmonii i estetyki.
Ważne więc, aby teraz analizując ustawienie swojego łóżka, najpierw zadać sobie pytanie: jaka jest jakość mojego snu? W jakiej formie budzę się rano i jeśli wynik jest optymistyczny, zostawiamy łóżko nawet jeśli ustawienie nie spełnia ani jednego zalecenia Feng Shui!

Życzę wielu pomysłów aranżacyjnych.