pracownia Feng Shui

Łazienka - relaks i bezpieczeństwo

W zależności od tego czy mówimy o łazience dla domowników, czy też dla gości – dwie łazienki to duże udogodnienie – różne czynniki powinny zostać wzięte pod uwagę.
Łazienka połączona z sypialnią właścicieli domu nie tylko jest bardzo funkcjonalna, ale także podnosi prestiż gospodarzy.

Odpowiednia aranżacja powinna zapewniać poczucie komfortu, swobody i relaksu.
Być może powyższe określenia bardziej przywodzą na myśl odczucia związane z salonem – ale już dawno minęły czasy, w których łazienka była jedynie miejscem dbania o higienę, bo to   właśnie łazienki zostały mianowane salonami kąpielowymi będącymi namiastką prawdziwego SPA.

Jeśli chodzi o łazienkę dla gości, powinna znajdować się w dyskretnym miejscu, najlepiej takim którego nie widać ani zaraz po wejściu do mieszkania, ani z pokoju dziennego.
Jeśli nie ma innej możliwości i łazienka już jest usytuowana na wprost wejścia (częsty przypadek współczesnych rozwiązań architektonicznych), należy w pewien sposób zakamuflować ją. Można taki efekt uzyskać poprzez zastosowanie takich samych drzwi jak w całym domu – wtedy łazienka wygląda jak jedno z pomieszczeń lub zaaranżowanie w pobliżu dekoracji, która po wejściu do domu przyciągnie wzrok odwiedzających, tym samym „spychając” drzwi na dalszy plan.

W zależności od tego czy właściciele są na etapie wyboru planu, realizacji projektu, czy też jest to już urządzone mieszkanie -  rola konsultanta jest odmienna.
Najlepiej, oczywiście, gdy konsultant proszony jest o pomoc na etapie wyboru projektu, wtedy najłatwiej zapobiec „wpadkom”, które później ciężko nadrobić odpowiednią kolorystyką czy wyposażeniem.

I tak na przykład, usytuowanie łazienki w centrum domu, nawet przy najlepszej wentylacji naraża na specyficzne, niekoniecznie pożądane zapachy – warto więc uniknąć tego nieodwracalnego błędu.

Biorąc pod uwagę, że łazienka – zaraz po kuchni – jest miejscem zwiększonej ilości wypadków, należy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo osób w niej przebywających.
Sprawa priorytetowa, to oczywiście podłoga – należy upewnić się już przy zakupie, że materiał, którego zamierzamy użyć, po wejściu w kontakt z wodą nie stanie się przyczyną rozbitej głowy, lub skręconej kostki.

Kolejna – nie mniej istotna sprawa, to wszelkiego rodzaju szklane półki, ostro zakończone blaty, wystające wieszaki – oby nie były przyczyną naszej wizyty na pogotowiu – zaraz po śliskiej podłodze.

Ponadto wszelka armatura nie powinna być montowana na ścianie graniczącej z sypialnią, ponieważ może to zakłócać odpoczynek osób, które pobudkę zaplanowały na późniejszą godzinę.

Jeśli chodzi o kolorystykę – powinna być dostosowana do rejonu w jakim się znajduje, ale preferowane są kolory ciepłe, optymistyczne, takie, które sprawiają „przyjazne” wrażenie.

Ciekawym rozwiązaniem (szczególnie w łazience dla gości) są wszelkie „udziwnienia”, które powodują zaskoczenie i jakieś pozytywne emocje. Z pewnością każdy się uśmiechnie widząc napis przy spłuczce „hamulec bezpieczeństwa” (prosto z kolejowego wagonu). Bardziej wymagający mogą zaaranżować to pomieszczenie w konkretnym stylu – na przykład egipskiej piramidy z mumią jako ozdobą.

Wszystko to ma na celu „podniesienie” energii tego pomieszczenia i sprawienie, że łazienka z krępującego miejsca stanie się przynajmniej częściowo, atrakcją mieszkania.