pracownia Feng Shui

Kuchnia - miejsce dowodzenia

Tak właśnie można nazwać miejsce skąd za pośrednictwem posiłków każdy domownik jest „zasilany” energetycznie i nie tylko. Można więc przyjąć, że to jedno z najważniejszych miejsc w domu ale i - jak zgodnie przytakują eksperci Feng shui – drugie obok łazienki miejsce wzmożonego zagrożenia wypadkiem.

Zanim przystąpimy do aranżacji kuchni, chyba że jeszcze mamy możliwość wyboru jej lokalizacji, należy zastanowić się nad trybem życia jaki prowadzimy i w jaki sposób będziemy korzystać z tej części domu.

W naturalny sposób do kuchni przynależy energia Wody (lodówka, zlew) i Ognia (piec, piekarnik), więc z zasady nie zaleca się dodawania tych właśnie żywiołów.
Żywioły Wody i Ognia pozostają ze sobą w konflikcie stąd nie należy umieszczać urządzeń je reprezentujących obok siebie – wynika to również z eksploatacji i zaleceń producentów. Ponadto wybór lokalizacji może wspomóc współistnienie tych żywiołów. I tak usytuowanie na wschodzie lub południowym wschodzie przynależnych energii Drzewa najkorzystniej wpłynie na harmonię tego pomieszczenia, z którego energia płynie przecież na wszystkich mieszkańców.

Jeśli chodzi o wystrój i organizację, przede wszystkim należy zadbać o szefa kuchni, czyli osobę przygotowującą posiłki. Co to oznacza? Jest to tzw. miejsce dowodzenia, gdzie szef kuchni „ma oko” na wszystko co się dzieje w tym pomieszczeniu, oraz to, kto i kiedy wchodzi – nie może być tak, że osoba gotująca będzie zaskakiwana podczas pracy, ponieważ energia stresu wpłynie na energetyczną jakość potrawy. Popularne jest stwierdzenie: nie gotuj w negatywnych emocjach, bo otrujesz rodzinę.
O ile nie można rozumieć tego stwierdzenia jako takiego, które realizuje się w trybie natychmiastowym o tyle na pewno powtarzająca się sytuacja stresu przeniesiona na posiłek, przyniesie uszczerbek w ciałach subtelnych naszego organizmu. Tak więc stanowisko gotującego, powinno być jak stanowisko dowodzenia a osoba gotująca zapewniony pełny komfort.
O ile higiena i czystość w miejscu przygotowywania posiłków jest sprawą oczywistą o tyle ważnym jest, aby podkreślić także sprawność sprzętów – w tym najważniejszego, jakim jest piec.
Sprawność palników według Chińczyków, miała bezpośrednie odzwierciedlenie w powodzeniu i bogactwie domowników. Ilość gotujących się potraw wskazywała na zamożność rodziny, więc aby optycznie podwoić ich ilość umieszczano lustro odbijające kuchenkę. Najkorzystniej umieścić kuchenkę na tzw. wyspie, skąd osoba gotująca ma dobra widoczność na resztę otoczenia i wybrać kierunek współgrający z jej predyspozycjami.
I tak kierunek zachodni będzie wspierał artystyczne zdolności osoby gotującej, która będzie miała ochotę na eksperymenty kulinarne. Kierunek południowo zachodni będzie wspierał tych, którzy lubią kuchenne wyzwania i skomplikowane receptury, natomiast południe będzie sprzyjało efektownym szybkim potrawom, przy czym kucharz nie będzie poświęcał na nie dużo czasu. Bardzo pomocnymi kierunkami są południowy wschód, który wspomoże pomysłowość i zorganizowanie w kuchni a także wschód, gdzie wzmocnione jest zaangażowanie.

Rozważmy teraz sytuacje kiedy nie wszystko zorganizowane jest „przepisowo” i to jak im zaradzić:

  • Kuchenka ustawiona tyłem do wejścia, gdzie istnieje ryzyko zaskoczenia osoby gotującej – rozwiązaniem może być ułożenie błyszczących kafelek za piecem lub dekoracji o połyskującej powierzchni, tak aby było widać ruch, niekoniecznie zaś dokładnie osobę.
  • Zlew umieszczony obok kuchenki – najlepszym remedium będzie umieszczenie pomiędzy lub nad tymi sprzętami dekoracji związanej z elementem Drzewa. Przykładowo może to być ozdobna deska do krojenia z motywem roślinnym, obrazek z ziołami, lub naturalna forma reprezentująca rośliny (czosnek, cebula, zioła) przy czym te ostatnie jako dekoracje użytkowe – zakurzony czosnek wiszący 5 lat nie spełni swojego zadania!

Dobór odpowiednich elementów dekoracyjnych do lokalizacji kuchni względem stron świata i indywidualnych upodobań mieszkańców to szeroka wiedza dysponująca wieloma możliwościami i dająca wiele sposobności na aranżację przestrzeni tak aby ta wspierała działania jej gospodarzy.